Motosiklet ehliyeti

A  A1  A2 Motosiklet  Ehliyeti kimler alabilir?

A1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16 yaşını doldurmuş olması gerekir.

A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 yaşını, (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21 yaşını) doldurmuş olması gerekir.

A2  sınıfı sürücü belgesi alacakların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 

A  A1  A2   Sınıfı Motosiklet Ehliyet Belgesi Hangi araçları kullanır?

A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A  A1  A2   Sınıfı  Motosiklet Ehliyet Belgesi yaş şartı nedir?

A1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16 yaşını doldurmuş olması gerekir.

A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 yaşını, (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21 yaşını) doldurmuş olması gerekir.

 A2  sınıfı sürücü belgesi alacakların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı  sürücü belgesine sahip olmaları gerekir.  Ancak;  A sınıfı sürücü belgesi alacak 24 yaşını doldurmuş adaylarda birinci fıkranın (b) bendinin birinci alt bendinde öngörülen deneyim şartı aranmaz.

A  A1  A2   Sınıfı  Motosiklet Ehliyet Alma Şartları

A1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16 yaşını doldurmuş olması gerekir.

A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 yaşını, (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21 yaşını) doldurmuş olması gerekir.

A2  sınıfı sürücü belgesi alacakların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine

Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,

Adli sicillerinde sabıka kaydı bulunmaması
(Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler

Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması)

A  A1  A2   Sınıfı motosiklet  Ehliyet Belgesi İçin Araç Tekniği (Motor), Trafik, İlkyardım, Trafik Adabı Dersleri Hangi Günler Yapılmaktadır?

Eğitimlerimiz alanında uzman eğitmenler tarafından hafta içi 7 gün teorik eğitimlerimiz 18:00 – 20:00 arası verilmektedir. Bu eğitimler 3 hafta sürmektedir.

A  A1  A2   Sınıfı Motosiklet  Ehliyet Kursu Direksiyon Dersleri Nasıl Oluyor ve Hangi Günler Veriliyor?

A  A1  A2   sınıfı motosiklet ehliyet kursu için kaydolmuş adaylarımıza direksiyon eğitimlerimiz hafta içi ve hafta sonu yapılmaktadır. A  A1  A2   sınıfı  motosiklet ehliyet belgesi almak için ehliyet kaydı yaptıran kursiyerimiz uygunluk durumuna göre eğitim almak istediği günü ve saate uygun randevusunu seçer. Eğitimlerimizin 1 dersi 50 dakikadır ve 2 ders direksiyon eğitimi alır. Eğitimlerimizin ilk 2 ders periyodunda A  A1  A2   ehliyet kursuna kaydolan adayımız simülatör ile eğitim alır, kalan diğer 14 saatlik ders dilimi akan trafikte sınav güzergahında verilir.

Direksiyon derslerinizi mutlaka yazılı sınavın sonucunu ve direksiyon sınav haftasını beklemeden alınız.

A  A1  A2   motosiklet ehliyet Kursu Ücretleri, A  A1  A2   Sınıfı  motosiklet Ehliyet Ücreti, A  A1  A2   Sınıfı  motosiklet Ehliyet Ücretleri, A  A1  A2   Sınıfı motosiklet Ehliyet Fiyatı, A  A1  A2   Sınıfı  motosiklet  Ehliyet Fiyatları Ne Kadardır?

A  A1  A2   sınıfı motosiklet ehliyet belgesi fiyatı için kursumuzu arayın. Tüm kartlara 9 taksit yapılmaktadır.

A  A1  A2   motosiklet Ehliyet Alırken Başka Ekstra Ücret Harcar mıyım?

Sürücü ehliyeti için vereceğiniz sınıfa göre ücretler farklılık göstermektedir. Ehliyet kaydını yaptırdığınız kursa verdiğiniz ücretin içerisinde hem teorik dersler hemde direksiyon dersleri bulunmaktadır. Sınavları tek seferde geçmesin halinde herhangi bir ek ücret ödemeyeceksiniz. Şayet teorik sınavdan başarısız olursanız, sınav harcı ödeyerek tekrar sınava girebilirsiniz. Eğer direksiyon sınavından başarısız olursanız da direksiyon harcı ve ücret karşılığından en az 2 direksiyon dersi almak zorunluluğu doğacaktır.

Bu gibi durumlara düşmeden ehliyet kayıt yaptırırken kursun geçmişine ve kaliteli ehliyet eğitimi verip vermediğini öncesinden araştırmanız faydanıza olacaktır. Uygun ehliyet veya ucuz ehliyet diye bakmanız çok doğru olmayacaktır. Zaten şuanda alınan bir taban fiyat uygulaması var ve tüm sürücü kursları en az taban fiyat ücreti ile A  A1  A2   sınıfı ehliyet verebilmektedirler.

A  A1  A2   Motosiklet Ehliyet Yazılı Sınav Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

A  A1  A2   Motosiklet Ehliyeti yazılı sınavlar bulunduğunuz bölgenin ilçesi ve çevresindeki okullarda yapılmaktadır. Yazılı sınava 1 hafta kala adayların hangi okullarda sınava girecekleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir, kursumuz tarafından sms ve telefon ile aranarak bilgilendirilirsiniz. Sonrasında bilgilendirilen adaylar kursdan sınav giriş belgelerini temin ederek sınava girebilirler. Yazılı sınav süresi toplam 60 dakikadır ve 50 adet soru bulunmaktadırToplam 60 soru içerisinden 35 tanesini doğru olarak cevaplamak yeterli olacaktır. Bilindiği üzere her zaman bize öğretilen ve olduğumuz sınavlarda 3 veya 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğüydü. Ama ehliyet sınavında yanlışlar doğruları götürmemektedir.

A  A1  A2   Motosiklet Ehliyet Direksiyon Sınavı Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Direksiyon derslerini çalıştığınız yerde direksiyon sınavına gireceksiniz. Zaten alacağınız direksiyon derslerinin çoğunluk kısmını bu bölgede almaktasınız, direksiyon sınavında dikkat edilecek noktaların üzerinde durmaktayız. Özellikle direksiyon derslerine katılım gösterilmelidir. Sınavda ise rampa kalkış/durma, geri geri gitme, park yaptırılmaktadır. Direksiyon sınavında puanlama sistemi kaldırıldığından tek hata yaptığınız takdirde kalma sebebi olabilir. Alacağınız eğitimler önemlidir.

A  A1  A2   Motosiklet Ehliyet Belgesi için Kaç Sınav Hakkım Var?

Yazılı sınavda 4 hakkınız bulunmaktadır. Aynı şekilde direksiyon sınavı içinde 4 hak verilmektedir. Şayet 4 hakta başarılı olamadığınız tekrar 4 hak daha alabilirsiniz fakat bu 4 hakkı alabilmek için yeniden ücreti karşılığında ders almak zorundasınız ve bu haktan faydalanmak için 45 gün içinde başvurmalısınız. Bu haktan faydalananlar yazılı sınava girmeye gerek duymazlar.

A  A1  A2   Motosiklet Ehliyet Belgem Tam Olarak Ne Zaman Elimde Olur?

A  A1  A2   ehliyet direksiyon sınavından başarılı olan kursiyerimize kursumuz tarafından hemen ertesi gün sertifika hazırlanır ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilir. Sertifikaların imzalanması yaklaşık 1 hafta kadar sürebilir. Hak edilen sertifikalar imzadan gelir gelmez hazırlanarak kursiyere teslim edilir. Kursiyerlerde sürücü randevu sisteminden İlçe Emniyet Müdürlüklerinden randevu alarak, başvurularını gerçekleştirebilir. Emniyet başvurusundan bir hafta sonra da ehliyetinizi almış olursunuz.

A  A1  A2   Motosiklet Ehliyeti Sertifikamı Ehliyete Çevirmeden Araç Kullanabilir miyim?

A  A1  A2 Motosiklet ehliyeti için hak edilen sertifika ile araç kesinlikle kullanılamaz. Almış olduğunu sertifika ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanma cezası tarafınıza uygulanır.

A  A1  A2   Motosiklet Ehliyeti Sertifikamı Ehliyete Çevirmenin Süresi Var Mı?

A  A1  A2   ehliyeti direksiyon sınavını başarılı bir şekilde bitiren kursiyerlerimiz için sertifika süresi iki yıldır. İki sene içinde sertifikaya dönüştürülmeyen sertifikalar iptal edilir. Kişi yeniden sürücü kursuna yazılarak, hem yazılı hemde direksiyon sınavlarına tekrar girer.

A   A1  A2   Motosiklet Ehliyeti Kayıt İçin Gerekli Belgeler / A  A1  A2   Motosiklet Ehliyeti Kayıt İçin Gerekli Evraklar / A  A1  A2   Motosiklet Ehliyeti Kaydı İçin İstenilen Belgeler / A  A1  A2   Motosiklet Ehliyeti Kaydı İçin İstenilen Evraklar Neledir?

  • Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi aslı
  • Kan Grubu Kartı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka Kaydı
  • Sağlık raporu

A ehliyeti fiyatı nedir ? / A1 ehliyeti fiyatı nedir ? / A2 ehliyeti fiyatı nedir ? / Motosiklet ehliyeti fiyatı nedir? / Motosiklet ehliyeti ücretleri nedir? A1 ehliyeti ücreti, A2 ehliyeti ücreti, A ehliyeti ücreti değişkenlik gösterir mi?

Motosiklet ehliyeti fiyatları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenir. Yıllara göre değişkenlik gösteren A ehliyeti, A1 ehliyeti ve A2 ehliyeti fiyatları ortalama 710 TL – 2017 Yılı, 750 TL – 2018 yılı, 850 TL – 2019 Yılı, 900 TL – 2020 Yılı, 1020 TL – 2021 Yılı, 1200 TL – 2022 Yılı şeklinde belirlenmiştir. Bu fiyatlara Motosiklet ehliyetleri taban fiyatları denilir. sürücü kurslarının bu fiyatın altında ücretlendirme yapmaları yasal olarak yasaktır.