Otobüs Ehliyeti

D Sınıfı Otobüs Ehliyeti kimler alabilir?

D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24 yaşını bitirmiş ve en az B sınıfı ehliyeti / otomobil ehliyetine sahip olmaları gerekir.

D Sınıfı Ehliyet Belgesi Hangi araçları kullanır?

D sınıfı sürücü belgesi minibüs ve otobüs kullanacaklara verilir.

D ehliyeti / Otobüs Ehliyeti yaş şartı nedir?

D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24 yaşını bitirmiş olmaları gerekir.

D ehliyeti Alma Şartları nedir?

Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine

Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,

Adli sicillerinde sabıka kaydı bulunmaması
(Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması)

D ehliyeti / Otobüs Ehliyet Belgesi İçin Araç Tekniği (Motor), Trafik, İlkyardım, Trafik Adabı Dersleri Hangi Günler Yapılmaktadır?

Otobüs ehliyeti almak isteyen adaylar en az otomobil ehliyetine sahip olduğu için teorik eğitimlere katılmak zorunda değildirler. Teorik sınava dahil değildir. 

D ehliyeti / Otobüs Ehliyeti Kursu Direksiyon Dersleri Nasıl Oluyor ve Hangi Günler Veriliyor?

Direksiyon eğitimlerimiz hafta içi ve hafta sonu yapılmaktadır.  Kursiyerimiz uygunluk durumuna göre eğitim almak istediği günü ve saate uygun randevusunu seçer. Akan trafikte sınav güzergahında direksiyon eğitimi tamamlanır

D ehliyeti / Otobüs Ehliyet Ücretleri ne Kadardır ?

Fiyat için kursumuzu arayın. Ödeme 3 taksit şeklinde yapılmaktadır.

D ehliyeti / Otobüs Ehliyet fiyatları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenir. Yıllara göre değişkenlik gösteren fiyatlar ortalama 1000 TL – 2017 Yılı, 1100 TL – 2018 yılı, 1150 TL – 2019 Yılı, 1200TL – 2020 Yılı, 1350 TL – 2021 Yılı, 2500 TL – 2022 Yılı şeklinde belirlenmiştir. Bu fiyatlara taban fiyatlar denilir. sürücü kurslarının bu fiyatın altında ücretlendirme yapmaları yasal olarak yasaktır.

D ehliyeti / Otobüs Ehliyet Alırken Başka Ekstra Ücret Harcar mıyım?

Eğer direksiyon sınavından başarısız olursanız da direksiyon harcı ve ücret karşılığından en az 2 direksiyon dersi almak zorunluluğu doğacaktır. Sınav ve Ders ücretleri Milli eğitim müdürlüğünün belirlemiş olduğu taban fiyatlarına göre belirlenmektedir.  

D ehliyeti / Otobüs Ehliyeti Yazılı Sınav Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Bilindiği üzere D sınıfı ehliyet alan kişiler zaten en az B ehliyeti/ otomobil ehliyeti aldıkları için yazılı sınava girmezler. Sadece direksiyon sınavına girerler.

D ehliyeti / Otobüs Ehliyeti Direksiyon Sınavı Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Direksiyon derslerini çalıştığınız yerde direksiyon sınavına gireceksiniz. Zaten alacağınız direksiyon derslerinin çoğunluk kısmını bu bölgede almaktasınız, direksiyon sınavında dikkat edilecek noktaların üzerinde durmaktayız. Özellikle direksiyon derslerine katılım gösterilmelidir. Sınavda ise rampa kalkış/durma, geri geri gitme, park yaptırılmaktadır. Direksiyon sınavında puanlama sistemi kaldırıldığından tek hata yaptığınız takdirde kalma sebebi olabilir. Alacağınız eğitimler önemlidir.

D ehliyeti / Otobüs Ehliyet Belgesi için Kaç Sınav Hakkım Var?

Direksiyon sınavı için 4 hak verilmektedir. Şayet 4 hakta başarılı olamadığınız tekrar 4 hak daha alabilirsiniz fakat bu 4 hakkı alabilmek için yeniden ücreti karşılığında ders almak zorundasınız ve bu haktan faydalanmak için 45 gün içinde başvurmalısınız. Bu haktan faydalananlar yazılı sınava girmeye gerek duymazlar.

D ehliyeti / Otobüs Ehliyet Belgem Tam Olarak Ne Zaman Elimde Olur?

Sınavından başarılı olan kursiyerimize kursumuz tarafından hemen ertesi gün dosyası verilir. Kursiyerlerde sürücü randevu sisteminden herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak, başvurularını gerçekleştirdiği gün ehliyetini alır. 

Ehliyet Sertifikamı / Dosyamı Ehliyete Çevirmeden Araç Kullanabilir miyim?

Hak edilen sertifika ile araç kesinlikle kullanılamaz. Almış olduğunu sertifika ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanma cezası tarafınıza uygulanır.

Sertifikamı / dosyamı Ehliyete Çevirmenin Süresi Var Mı?

Ehliyete çevirme süresi iki yıldır. İki sene içinde sertifikaya dönüştürülmeyen sertifikalar iptal edilir. 

D ehliyeti / Otobüs Ehliyet Kayıt İçin Gerekli Belgeler nelerdir?

  • Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi aslı
  • Ehliyet fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka Kaydı
  • Sağlık raporu