Otomobil Ehliyeti

B sınıfı Otomobil Ehliyeti kimler alabilir?

  • B manuel ehliyet veya B otomatik ehliyet sınıfına kayıt olmak için 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış olmak gerekir.

B  Sınıfı Ehliyet Belgesi Hangi araçları kullanır?

  • B sınıfı Manuel veya B otomatik sürücü belgesine sahip olanlar otomobil ve kamyonet kullanabilir. M sınıfı, B1 sınıfı ve F sınıfı ehliyet belgelerinin kullandıkları araçları da kullanabilirler. Motor bisiklet, 4 tekerlekli motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 KG olan birleşik araçları da kullanabilmektedirler.

B Sınıfı Ehliyet Belgesi yaş şartı nedir?

  • B ehliyet Manuel veya B otomatik sınıfı belgesine kayıt olabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmak gerekir.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Alma Şartları nelerdir?

Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine

Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,

Adli sicillerinde sabıka kaydı bulunmaması
(Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler

Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması)

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Belgesi İçin Araç Tekniği (Motor), Trafik, İlkyardım, Trafik Adabı Dersleri Hangi Günler Yapılmaktadır ?

Eğitimlerimiz alanında uzman eğitmenler tarafından hafta içi 7 gün teorik eğitimlerimiz 18:00 – 20:00 arası verilmektedir. Bu eğitimler 3 hafta sürmektedir.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Kursu Direksiyon Dersleri Nasıl Oluyor ve Hangi Günler Veriliyor?

B sınıfı Manuel veya B sınıfı otomatik ehliyet kursu için kaydolmuş adaylarımıza direksiyon eğitimlerimiz hafta içi ve hafta sonu yapılmaktadır. Kursiyerimiz uygunluk durumuna göre eğitim almak istediği günü ve saate uygun randevusunu seçer. Eğitimlerimizin 1 dersi 50 dakikadır ve 2 ders direksiyon eğitimi alır. Eğitimlerimizin ilk 2 ders periyodunda b sınıfı Manuel ehliyet kursuna kaydolan adayımız simülatör ile eğitim alır, kalan diğer 14 saatlik ders dilimi akan trafikte sınav güzergahında verilir.

Direksiyon derslerinizi mutlaka yazılı sınavın sonucunu ve direksiyon sınav haftasını beklemeden alınız.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Kursu Ücretleri, B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Fiyatları Ne Kadardır?

B Manuel veya B otomatik sınıfı ehliyet belgesi fiyatı için kursumuzu arayın. İsteyen öğrencilerimize 3 taksit yapılmaktadır.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti fiyatları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenir. Yıllara göre değişkenlik gösteren fiyatlar ortalama 1100 TL – 2017 Yılı, 1120 TL – 2018 yılı, 1270 TL – 2019 Yılı, 1330TL – 2020 Yılı, 1530TL – 2021 Yılı, 2750 TL – 2022 Yılı şeklinde belirlenmiştir. Bu fiyatlara taban fiyatlar denilir. sürücü kurslarının bu fiyatın altında ücretlendirme yapmaları yasal olarak yasaktır.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Alırken Başka Ekstra Ücret Harcar mıyım?

Sürücü ehliyeti için vereceğiniz sınıfa göre ücretler farklılık göstermektedir. Ehliyet kaydını yaptırdığınız kursa verdiğiniz ücretin içerisinde hem teorik dersler hemde direksiyon dersleri bulunmaktadır. Sınavları tek seferde geçmesin halinde herhangi bir ek ücret ödemeyeceksiniz. Şayet teorik sınavdan başarısız olursanız, sınav harcı ödeyerek tekrar sınava girebilirsiniz. Eğer direksiyon sınavından başarısız olursanız da direksiyon harcı ve ücret karşılığından en az 2 direksiyon dersi almak zorunluluğu doğacaktır.

Bu gibi durumlara düşmeden ehliyet kayıt yaptırırken kursun geçmişine ve kaliteli ehliyet eğitimi verip vermediğini öncesinden araştırmanız faydanıza olacaktır. Sınav ve Ders ücretleri Milli eğitim müdürlüğünün belirlemiş olduğu taban fiyatlarına göre belirlenmektedir.   

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Yazılı Sınav Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Yazılı sınavlar bulunduğunuz bölgenin E-sınav merkezinde yapılır. Bilgilendirilen adaylar kurstan sınav giriş belgelerini temin ederek sınava girebilirler. Yazılı sınav süresi toplam 50 dakikadır ve 50 adet soru bulunmaktadırToplam 50 soru içerisinden 35 tanesini doğru olarak cevaplamak yeterli olacaktır. Ehliyet sınavında yanlışlar doğruları götürmemektedir.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Direksiyon Sınavı Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Direksiyon derslerini aldığınız yerde direksiyon sınavına gireceksiniz. Zaten alacağınız direksiyon derslerinin çoğunluk kısmını bu bölgede almaktasınız, direksiyon sınavında dikkat edilecek noktaların üzerinde durmaktayız. Özellikle direksiyon derslerine katılım gösterilmelidir. Sınavda ise rampa kalkış/durma, geri geri gitme, park yaptırılmaktadır. Direksiyon sınavında puanlama sistemi kaldırıldığından tek hata yaptığınız takdirde kalma sebebi olabilir. Alacağınız eğitimler önemlidir.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyet Belgesi için Kaç Sınav Hakkım Var?

Yazılı sınavda 4 hakkınız bulunmaktadır. Aynı şekilde direksiyon sınavı içinde 4 hak verilmektedir. Şayet 4 hakta başarılı olamadığınız tekrar 4 hak daha alabilirsiniz fakat bu 4 hakkı alabilmek için yeniden ücreti karşılığında ders almak zorundasınız ve bu haktan faydalanmak için 45 gün içinde başvurmalısınız. Bu haktan faydalananlar yazılı sınava girmeye gerek duymazlar.

B ehliyeti / Otomobil Ehliyeti Belgem Tam Olarak Ne Zaman Elimde Olur?

B Manuel ehliyet direksiyon sınavından başarılı olan kursiyerimize kursumuz tarafından hemen ertesi gün dosyası teslim edilir. Kursiyerlerde sürücü randevu sisteminden Herhangi bir nüfus Müdürlüğünden randevu alarak, başvurusunu gerçekleştirir ve ehliyetini alır.

B ehliyeti / Otomobil Sertifikamı Ehliyete Çevirmeden Araç / Araba Kullanabilirmiyim?

Hak edilen sertifika ile araç kesinlikle kullanılamaz. Almış olduğunu sertifika ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanma cezası tarafınıza uygulanır.

B ehliyeti / Otomobil Sertifikamı Ehliyete Çevirmenin Süresi Var Mı?

Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde bitiren kursiyerlerimiz için sertifika süresi iki yıldır. İki sene içinde sertifikaya dönüştürülmeyen sertifikalar iptal edilir. Kişi yeniden sürücü kursuna yazılarak, hem yazılı hemde direksiyon sınavlarına tekrar girer.

B ehliyeti / Otomobil Kayıt İçin Gerekli Belgeler / B ehliyeti / Otomobil Kayıt İçin Gerekli Evraklar Neledir?

  • Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi aslı
  • Kan Grubu Kartı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka Kaydı
  • Sağlık raporu