Tır Ehliyeti

Kamyon ehliyeti ve Tır ehliyetini kimler alabilir?

C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21 yaşını doldurmuş en az B ehliyeti /otomobil ehliyeti sahibi olması gerekir.

C ehliyeti ve CE Ehliyeti sınıfları Hangi araçları kullanır?

C sınıfı sürücü belgesi kamyon ehliyeti olup kamyon kullanacaklara verilir

CE sınıfı sürücü belgesi tır ehliyeti olup çekici kullanacaklara verilir.

C ehliyeti ve CE Ehliyeti Belgesi yaş şartı nedir?

C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21 yaşını doldurmuş olması ve en az B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir;

C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti Alma Şartları nelerdir?

Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine

Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,

Adli sicillerinde sabıka kaydı bulunmaması
(Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması)

C ehliyeti / CE ehliyeti/ Kamyon ehliyeti/ Tır ehliyeti için Araç Tekniği (Motor), Trafik, İlkyardım, Trafik Adabı Dersleri Hangi Günler Yapılmaktadır?

Kamyon veya çekici ehliyeti almak isteyen adaylar en az otomobil ehliyetine sahip olduğu için teorik eğitimlere katılmak zorunda değildirler. Teorik sınava dahil değildir. 

C ve CE Sınıfı Ehliyet/ Kamyon ehliyeti/ Tır ehliyeti Kursu Direksiyon Dersleri Nasıl Oluyor ve Hangi Günler Veriliyor?

C ve CE sınıfı ehliyet kursu için kaydolmuş adaylarımıza direksiyon eğitimlerimiz her hafta içi iki günlük periyod şeklide yapılmaktadır. Kursiyerimiz her haftanın iki günü direksiyon eğitimine katılabilir.

C ve CE Ehliyet Kursu Ücretleri, Kamyon ehliyeti ve Çekici ehliyet Ücreti, C ehliyeti fiyatı / CE ehliyeti fiyatı / Kamyon Ehliyet Fiyatları / Tır ehliyet fiyatları Ne Kadardır?

C sınıfı ehliyet ve CE sınıfı ehliyet belgesi fiyatı için kursumuzu arayın. Ödeme 3 taksit şeklinde yapılmaktadır. Aşağıda biraz daha detaylı açıklama mevcuttur.

C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti fiyatı nedir ?  C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti ücretleri nedir? C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti ücreti değişkenlik gösterir mi?

C ehliyeti ve CE Ehliyeti fiyatları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenir. Yıllara göre değişkenlik gösteren fiyatlar ortalama 1050 TL – 2017 Yılı, 1100 TL – 2018 yılı, 1250 TL – 2019 Yılı, 1400TL – 2020 Yılı, 1600 TL – 2021 Yılı, 3150 TL – 2022 Yılı şeklinde belirlenmiştir. Bu fiyatlara taban fiyatları denilir. sürücü kurslarının bu fiyatın altında ücretlendirme yapmaları yasal olarak yasaktır.

C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır ehliyeti Alırken Başka Ekstra Ücret Harcar mıyım?

Eğer direksiyon sınavından başarısız olursanız da direksiyon harcı ve ücret karşılığından en az 2 direksiyon dersi almak zorunluluğu doğacaktır. Sınav ve Ders ücretleri Milli eğitim müdürlüğünün belirlemiş olduğu taban fiyatlarına göre belirlenmektedir. 

C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır ehliyeti Yazılı Sınav Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Bilindiği üzere kamyon ehliyeti ve çekici ehliyeti alan kişiler zaten en az B ehliyeti/ otomobil ehliyeti aldıkları için yazılı sınava girmezler. Sadece direksiyon sınavına girerler.

 C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır ehliyeti Direksiyon Sınavı Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Direksiyon derslerini çalıştığınız yerde direksiyon sınavına gireceksiniz. Zaten alacağınız direksiyon derslerinin çoğunluk kısmını bu bölgede almaktasınız, direksiyon sınavında dikkat edilecek noktaların üzerinde durmaktayız. Özellikle direksiyon derslerine katılım gösterilmelidir. Sınavda ise rampa kalkış/durma, geri geri gitme, park yaptırılmaktadır. Direksiyon sınavında puanlama sistemi kaldırıldığından tek hata yaptığınız takdirde kalma sebebi olabilir. Alacağınız eğitimler önemlidir.

 C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır ehliyeti Belgesi için Kaç Sınav Hakkım Var?

Direksiyon sınavı için 4 hak verilmektedir. Şayet 4 hakta başarılı olamadığınız tekrar 4 hak daha alabilirsiniz fakat bu 4 hakkı alabilmek için yeniden ücreti karşılığında ders almak zorundasınız ve bu haktan faydalanmak için 45 gün içinde başvurmalısınız.

 C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti Belgem Tam Olarak Ne Zaman Elimde Olur?

Direksiyon sınavından başarılı olan kursiyerimize kursumuz tarafından hemen ertesi gün dosyası verilir. Kursiyerlerde sürücü randevu sisteminden herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak, başvurularını gerçekleştirdiği gün ehliyetini alır. 

 Dosyamı Ehliyete Çevirmeden Araç Kullanabilir miyim?

Direksiyon sınavını geçince hak edilen sertifika ile araç kesinlikle kullanılamaz. Almış olduğunu sertifika ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanma cezası tarafınıza uygulanır.

C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti Sertifikamı Ehliyete Çevirmenin Süresi Var Mı?

Hak edilen dosyayı ehliyete çevirme süresi iki yıldır. İki sene içinde sertifikaya dönüştürülmeyen sertifikalar iptal edilir.

 C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti Kayıt İçin Gerekli Belgeler / C ehliyeti ve CE Ehliyeti / Kamyon ehliyeti / Tır Ehliyeti Kayıt İçin Gerekli Evraklar Neledir ?

  • Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi aslı
  • Ehliyet Fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka Kaydı
  • Sağlık raporu